Gyakorlatilag bárki meggazdagodhat ebben a nyilvános gyémántbányában
A Crater Of Diamonds State Park olyan gyémántok kincsesbányája, amelyeket a régiót mintegy 3 milliárd évvel ezelőtt formáló geológiai és vulkáni tevékenység kovácsolt. A mélyen a földkéreg alatt keletkezett gyémántok robbanásszerűen a felszínre kerültek, és ma már szinte bárki megtalálhatja őket.
Tényleg bárki meggazdagodhat
Az IFLScience szerint 2023 szeptemberében például egy hétéves kislány a születésnapján egy 2,95 karátos barna gyémántot talált. Az Arkansas állambeli Murfreesboróban található kráter egyedülálló lehetőséget jelent, ugyanis a Crater Of Diamonds State Park a világ egyetlen olyan gyémántbányája, amely a nagyközönség számára is hozzáférhető.
Története körülbelül 3 milliárd évvel ezelőtt kezdődik, amikor a geológiai és vulkáni tevékenység által létrehozott hatalmas hő és nyomás létrehozta a gyémántokat mélyen a Föld felszíne alatt. Ma már tudjuk, hogy a gyémántok a kimberlitnek nevezett olvadt kőzetben utazva a felszínre törhetnek. Ez pedig pont ott történt, ahol a Crate Of Diamonds State Park található, amikor egy Prairie Creek nevű diatréma, azaz vulkáni nyílás kialakult.
A diatrémák egyfajta vulkáni csövek, amelyek gázrobbanásokat okoznak. Úgy gondolják, hogy akkor keletkeznek, amikor gyenge pontok jelennek meg a földkéregben, amikor az elmozdul, elvékonyodik és széttöredezik a lemezmozgások során. Ezek az elmozdulások kontinenseket szakítanak szét, másokat pedig összezúznak.
A véletlen műve volt a terület megtalálása
Amikor a Prairie Creek-i diatréma felrobbant, egy 34 hektáros, gyémántokkal teli krátert hagyott maga után. Az Atlas Obscura szerint azonban csak az 1900-as évek elején fedezte fel a hely potenciálját egy férfi, aki répát keresett.
1906-ban történt, amikor John Wesley Huddleston két furcsa követ talált a földjén. A kövek tönkretették a köszörűszerszámait, így sejtette, hogy valami különleges dologról van szó, és értékbecslésre vitte őket. Később felfedezése miatt “gyémántkirálynak” nevezték el.
Most pedig bárki a nyomdokaiba léphet, mivel a Crater of Diamonds State Park ma már egy nyilvánosan látogatható gyémántbánya. Ráadásul tényleg mindent megtarthatunk, amit találunk, a park történetében pedig volt már néhány igen figyelemre méltó felfedezés.
“Több mint 35 ezer gyémántot találtak a park látogatói azóta, hogy a Crater of Diamonds 1972-ben Arkansas állam parkjává vált”, olvasható a Crater Of Diamonds State Park honlapján.
A Craterben talált nevezetes gyémántok közé tartozik a 40,23 karátos Uncle Sam, a legnagyobb gyémánt, amelyet valaha az Egyesült Államokban feltártak. De a 16,37 karátos Amarillo Starlight, a 15,33 karátos Star of Arkansas és a 8,52 karátos Esperanza is innen került elő.
A közönséget arra kérik, hogy hozzanak magukkal felszerelést a gyémántásáshoz, az akkumulátoros vagy motoros szerszámok azonban nem engedélyezettek. Úgy gondolják, hogy egy, az eróziós problémák megoldására szánt árok ásása állhatott a hétéves fiú szeptemberi figyelemre méltó felfedezése mögött. Ki tudja, hogy a történelmi helyszín legközelebb milyen kőzetet fog a felszínre küldeni?
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez